fbpx

Czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są często ze sobą mylone ze względu na ich wizualne podobieństwo, jednak pełnią odmienne funkcje. W tym artykule przedstawimy, na czym opiera się ich działanie, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma systemami, a także która z tych inwestycji jest bardziej opłacalna w perspektywie czasu i pozwoli zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Podstawowe różnice w działaniu fotowoltaiki i kolektorów słonecznych

Działanie zarówno fotowoltaiki, jak i kolektorów słonecznych opiera się na pobieraniu energii ze słońca. W zasadzie można stwierdzić, że na tym etapie podobieństwa się kończą. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd stały, który trafia do falownika i jest przekształcany na prąd zmienny, a następnie przekazywany do domowych urządzeń. Podstawą działania kolektorów słonecznych również jest energia pochodząca z promieni słonecznych, która z kolei jest zamieniana na energię cieplną. Dzięki niej ogrzewamy wodę w domu czy w basenie i optymalizujemy pracę systemu centralnego ogrzewania.

Lepiej zainwestować w fotowoltaikę czy w kolektory słoneczne?

Fotowoltaika jest systemem, który zapewnia nam energię praktycznie cały czas. Panele fotowoltaiczne działają przez 12 miesięcy w roku i wytwarzają prąd nawet w pochmurny dzień, a także w okresie zimowym. Kolektory słoneczne lepiej sprawdzą się jako rozwiązanie sezonowe, ponieważ najwięcej energii są w stanie wytworzyć w okresie wiosennym i letnim. Z kolei w zimie ilość energii cieplnej może być niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania. Panele fotowoltaiczne możemy zamontować nie tylko na dachu, ale także na elewacji czy w ogrodzie. Kolektory słoneczne powinny być umieszczone na dachu, żeby działały efektywnie. Obydwie te inwestycje są długoterminowe, jednak instalacja systemu fotowoltaicznego zwróci się znacznie szybciej i pomoże zaoszczędzić na energii elektrycznej oraz przyczyni się do gromadzenia się jej nadwyżek. Montaż paneli to rozwiązanie bardziej uniwersalne, ponieważ wytworzoną energię możemy wykorzystać w dowolny sposób – na przykład do ogrzewania wody w gospodarstwach domowych.