Jak wygląda montaż pomp ciepła?
Poprawny montaż pompy ciepła może wpłynąć na efektywność całego systemu. Jej instalacja jest równie ważna jak prawidłowy wybór samego urządzenia. O tym, jak krok po kroku wygląda podłączenie pompy ciepła oraz kto może wykonać te czynności przeczytasz w poniższym artykule.
Jak wygląda podłączenie pompy ciepła krok po kroku?
W pierwszej kolejności konieczne jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego domu. Na tej podstawie powstaje projekt instalacji oraz dobór właściwego urządzenia. Następnie należy wybrać miejsce montażu pompy ciepła, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W trakcie montażu mechanizmu w zestawach typu split należy przeprowadzić testy szczelności jeszcze przed podłączeniem przyłączy chłodniczych. Po pomyślnym zakończeniu testów następuje moment montażu układu między pompą ciepła a systemem centralnego ogrzewania. Należy mieć na uwadze, że przy niektórych rodzajach pomp niezbędne są roboty wiertnicze. Na dalszym etapie montowane są czujniki temperatury, a ostatnim krokiem jest konfiguracja sterownika.
Czy możliwy jest samodzielny montaż pompy ciepła?
Jako doświadczony dystrybutor pomp ciepła z Rybnika nie polecamy samodzielnego montażu urządzenia z kilku przyczyn. Przede wszystkim instalacja pompy ciepła bez certyfikatu sprawia, że w wielu przypadkach nie kwalifikuje się ona do programu dofinansowań. Samodzielny montaż pompy ciepła monoblok lub split co prawda jest możliwy, ale wiąże się to z wieloma wyzwaniami, począwszy od etapu projektowania instalacji aż po konfigurację automatyki. Dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy ekspertów, którzy przeprowadzą kompleksowy montaż całej instalacji. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami będą one niższe niż przypadku poważnych błędów wynikających z niewiedzy dotyczących montażu.