fbpx

Jak wygląda montaż pomp ciepła?

Jak wygląda montaż pomp ciepła?

Poprawny montaż pompy ciepła może wpłynąć na efektywność całego systemu. Jej instalacja jest równie ważna jak prawidłowy wybór samego urządzenia. O tym, jak krok po kroku wygląda podłączenie pompy ciepła oraz kto może wykonać te czynności przeczytasz w poniższym artykule.

Jak wygląda podłączenie pompy ciepła krok po kroku?

W pierwszej kolejności konieczne jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego domu. Na tej podstawie powstaje projekt instalacji oraz dobór właściwego urządzenia. Następnie należy wybrać miejsce montażu pompy ciepła, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W trakcie montażu mechanizmu w zestawach typu split należy przeprowadzić testy szczelności jeszcze przed podłączeniem przyłączy chłodniczych. Po pomyślnym zakończeniu testów następuje moment montażu układu między pompą ciepła a systemem centralnego ogrzewania. Należy mieć na uwadze, że przy niektórych rodzajach pomp niezbędne są roboty wiertnicze. Na dalszym etapie montowane są czujniki temperatury, a ostatnim krokiem jest konfiguracja sterownika.

Czy możliwy jest samodzielny montaż pompy ciepła?

Jako doświadczony dystrybutor pomp ciepła z Rybnika nie polecamy samodzielnego montażu urządzenia z kilku przyczyn. Przede wszystkim instalacja pompy ciepła bez certyfikatu sprawia, że w wielu przypadkach nie kwalifikuje się ona do programu dofinansowań. Samodzielny montaż pompy ciepła monoblok lub split co prawda jest możliwy, ale wiąże się to z wieloma wyzwaniami, począwszy od etapu projektowania instalacji aż po konfigurację automatyki. Dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy ekspertów, którzy przeprowadzą kompleksowy montaż całej instalacji. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami będą one niższe niż przypadku poważnych błędów wynikających z niewiedzy dotyczących montażu.