Na czym polega ogrzewanie podłogowe?
System ogrzewania podłogowego to obecnie jedno z najbardziej wydajnych i korzystnych dla zdrowia rozwiązań. Nie wymaga instalacji kaloryferów i jest prosty w obsłudze. W jaki sposób działa mechanizm ogrzewania podłogowego i jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?
Wodne ogrzewanie podłogowe to system rurek zalanych w betonowej podłodze, które wypełniają się wodą o wysokiej temperaturze, emitując ciepło na zewnątrz spod podłogi ku górze. Rozwiązanie to wymaga więc montażu kotła lub pompy ciepła, które ogrzewają wodę. Na instalację nie składają się natomiast tradycyjne grzejniki, ponieważ czynnik grzewczy doprowadzany jest do rozdzielaczy i poszczególnych obwodów grzewczych, którymi są wymienione wcześniej rury mocowane pod posadzką. Ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane zarówno w całym budynku, jak i w określonych pomieszczeniach, np. łazience czy pokojach o małym metrażu.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zajmując się instalacją ogrzewania podłogowego w Tychach, klienci często wskazują na wiele korzyści wynikających z użytkowania tego systemu. Pierwszą z nich jest bez wątpienia wydajny i ekonomiczny system ogrzewania budynku. Ciepło bowiem oddawane jest równomiernie na całej powierzchni ogrzewanego pomieszczenia i utrzymuje się niżej, a nie przy suficie. Sposób ten wpływa także pozytywnie na samopoczucie ze względu na wyższą wilgotność względną niż w przypadku tradycyjnych grzejników, które dla podobnego poziomu komfortu muszą podgrzewać temperaturę nawet o 2˚C większą w stosunku do ogrzewania podłogowego. To z kolei przekłada się również na energooszczędność podłogówki. Zaletą ogrzewania podłogowego jest także brak ruchu powietrza, który co minimalizuje unoszenie się kurzu.