fbpx

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

To, czym ogrzewamy dom, może mieć ogromny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na nasze zdrowie. Jednak cały czas w sporej części polskich gospodarstw domowych pali się w przestarzałych piecach, które nie są przystosowane do aktualnych wytycznych. Tak zwane „kopciuchy” mają negatywny wpływ na środowisko naturalne – przyczyniają się do powstawania toksycznego smogu, który powoduje wiele schorzeń. Z pomocą przychodzą inicjatywy rządowe, których zadaniem jest ograniczenie emisji szkodliwych spalin do otoczenia i zachęcanie do przejścia na ekologiczne źródła odnawialnej energii – takie jak np. fotowoltaika. Jednym z nich jest właśnie program „Czyste powietrze”. Kto jest uprawiony do skorzystania z niego i jakie dotacje można otrzymać?

Program „Czyste Powietrze” jest skierowany zarówno do właścicieli, jak i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, w których wciąż wykorzystuje się do ogrzewania stare piece. Właśnie w tego rodzaju domach jest ich wciąż najwięcej, a powstające spaliny w ogromnym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne. W zależności od wysokości zarobków możemy skorzystać z różnych progów dotacji. Najwyższa przewidziana kwota jest przeznaczona dla osób o najniższych dochodach i wynosi aż do 69 tysięcy złotych. Próg pośredni to 37 tysięcy, natomiast najniższa dotacja wynosi maksymalnie 30 tysięcy złotych i mogą z niej skorzystać osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 100 tysięcy złotych.

Na co można wykorzystać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”?

To przedsięwzięcie zakłada nie tylko wymianę kotłów zanieczyszczających środowisko na nowe i bardziej ekologiczne. Obejmuje także cały szereg działań, które służą minimalizowaniu strat ciepła w jednorodzinnych gospodarstwach domowych. W ich skład wchodzą także prace termomodernizacyjne, które polegają między innymi na: ociepleniu budynku i dachu, wymianie drzwi oraz okien na nowe. Program „Czyste Powietrze” obejmuje także dofinansowanie fotowoltaiki czy pompy ciepła, które są doskonałym i przyjaznym dla środowiska źródłem odnawialnej energii. A co najważniejsze – pozwalają również generować duże oszczędności, co ma szczególne znaczenie przy błyskawicznie rosnących cenach prądu i gazu.