fbpx

Reguły montażu instalacji fotowoltaicznych

Reguły montażu instalacji fotowoltaicznych

W Zeszytach Naukowych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej o zasadach montażu instalacji fotowoltaicznych według obowiązujących przepisów i norm czytamy o lawinowym wzroście instalacji o niewielkich mocach w Polsce. Nie bez powodu wzrasta zainteresowanie regułami montażu instalacji fotowoltaicznych. W naszym wpisie przedstawimy podstawy tych reguł.

Dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć fachowcom?

Część naszych czytelników zagląda w to miejsce pewnie dlatego, by znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego właściwie wykonanie instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć fachowcom. Panele fotowoltaiczne wyglądają na pozornie proste elementy, a ich montaż na nieskomplikowany, wykonywany zgodnie z instrukcją. Trzeba przy tym zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna to o wiele więcej części, jak potrzebne okablowanie, urządzenia typu falowniki wytwarzające napięcie AC z napięcia stałego DC, zabezpieczenia, kabel WZL do złącza kablowo pomiarowego. Gotowa instalacja fotowoltaiczna musi spełniać wymagania techniczne, które określają obowiązujące normy i przepisy.

Od wizji lokalnej przez projekt po wykonanie instalacji fotowoltaicznej

Reguły montażu instalacji fotowoltaicznych zaczynają się już od etapu przeprowadzania wizji lokalnej, która jest niezbędna do wykonania odpowiedniego projektu. Potrzebna jest analiza i rozplanowanie rozłożenia samych paneli, a także dobór właściwych zestawów montażowych. Niezbędny jest montaż pod odpowiednim kątem – najkorzystniejsza opcja: montaż w kierunku południowym pod kątem 30-40 st. do poziomu. Reguły montażu instalacji fotowoltaicznych dotyczą też rozplanowania długości i połączenia szyn, które nie powinny znajdować się między modułami. Ważne jest właściwe ułożenie i łączenie przewodów elektrycznych z użyciem narzędzi odpowiednich do kabli solarnych. Cała instalacja powinna być zabezpieczona ochroną odgromową. Po montażu wszystkich elementów instalacji konieczne jest wykonanie oględzin, badań i pomiarów końcowych zgodnie z wytycznymi z dokumentacji techniczno-ruchowej producenta.