fbpx

Wykorzystanie pomp ciepła w warunkach domowych

Wykorzystanie pomp ciepła w warunkach domowych

Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, które do jego produkcji wykorzystuje energię odnawialną. Wśród zalet korzystania z tego rodzaju instalacji grzewczej są przede wszystkim energooszczędność oraz łatwość obsługi, a także brak emisji spalin. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jakim celu montuje się pompy ciepła w domach jednorodzinnych oraz jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

Ogrzewanie budynku lub wody

Energię naturalną przetwarzaną przez pompę ciepła wykorzystuje się do ogrzewania budynku lub podgrzewania wody. Mechanizm działania opiera się na niewielkich nakładach energii elektrycznej. Ciepło pozyskiwane z powietrza lub gruntu przetwarzane jest w układzie chłodniczym, aby oddać je w odpowiedniej temperaturze do wewnątrz budynku. Bardzo dużą korzyścią korzystania z pompy ciepła w warunkach domowych jest jej łatwa obsługa. Urządzenie nie wymaga dużej przestrzeni ani rozbudowanej infrastruktury. Biorąc pod uwagę, że w trakcie pracy nie dochodzi do procesu spalania, w domu nie gromadzi się zbędny brud. Jej zaletą jest więc duża wygoda oraz oszczędność czasu. Tego rodzaju system grzewczy świetnie współgra z domami typu smart.

Jak najlepiej wykorzystać potencjał pompy ciepła?

Jako dystrybutor pomp ciepła z Żor polecamy jej montaż wraz systemami grzewczymi o niskich temperaturach zasilania, tzn. 30-40˚C, czyli przede wszystkim ogrzewaniem powierzchniowym: podłogowym i ściennym. Pozwala to na wykorzystanie jak największego potencjału pompy ciepła pod względem energooszczędności – nawet o 30% mniej energii w stosunku do urządzeń pracujących w systemie wyższych temperatur. Pompy ciepła warto również stosować w budynkach, które są odpowiednio docieplone. Opcja ta może więc nie sprawdzić się w niezmodernizowanych domach starego budownictwa.