fbpx

Zasady działania instalacji fotowoltaicznych

Zasady działania instalacji fotowoltaicznych

Działanie instalacji fotowoltaicznej może wydawać się skomplikowane, jednak wcale takie nie jest. Kluczem do jej funkcjonowania są oczywiście promienie słoneczne. W uproszczeniu – proces fotowoltaiki polega na zamianie energii ze słońca na energię elektryczną. W tym artykule przeczytasz, jak dokładnie działa instalacja, z jakich składa się elementów oraz ile możesz zyskać, dzięki jej zamontowaniu.

Jak przebiega proces pobierania energii słonecznej?

Podstawową częścią instalacji fotowoltaicznej są panele, zwane inaczej modułami, które najczęściej są ze sobą zespolone szeregowo. Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych w takim miejscu, aby zapewniało jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Istotne jest również nachylenie pod właściwym kątem – wtedy instalacja działa efektywniej i produkuje większą ilość prądu. Moduły umieszczone na dachu pobierają energię ze słońca i następnie jest ona zamieniana w prąd stały, który trafia do inwertera (nazywanego także falownikiem). Jaką funkcję pełni to urządzenie? Nie tylko kieruje całą instalacją fotowoltaiczną, ale także zamienia prąd stały w zmienny, który znajduje się w gniazdkach, a następnie transportuje go do domowych urządzeń elektrycznych. Później prąd przesyłany jest do licznika, a stamtąd do zakładu energetycznego. Instalacja działa również, gdy jest zachmurzenie, jednak wytworzy mniej prądu niż w przypadku pełnego nasłonecznienia.

Jakie korzyści niesie ze sobą montaż instalacji fotowoltaicznej?

Główną zaletą systemu fotowoltaiki jest oszczędność pieniędzy – pozwoli znacznie obniżyć rachunki za prąd. Co więcej – instalacja to rozwiązanie na długi czas, bo działa sprawnie nawet 25 lat. Jest także bezobsługowa i nie generuje dodatkowych kosztów. To wygodny i prosty sposób na uzyskanie odnawialnej energii elektrycznej. A co najważniejsze – jest ekologiczna, bo dzięki niej zminimalizujesz emisję dwutlenku węgla do środowiska. Jeżeli panujesz montaż instalacji fotowoltaicznej – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci w wyborze najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb produktu, a także zajmiemy się montażem i serwisowaniem.