fbpx

Współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła – czy to ma sens?

Współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła – czy to ma sens?

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła jednocześnie? Jakie korzyści nam to daje? Obydwa rozwiązania pozwalają nam na wykorzystanie odnawialnych zasobów, są ekologiczne, opłacalne dla inwestora i dla środowiska. Różnią się jednak znacznie. Fotowoltaika zapewnia nam energię elektryczną pozyskiwaną z promieniowania słonecznego. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło pochodzące z otoczenia do ogrzewania budynku.

Jak fotowoltaika i pompy ciepła mogą współpracować?

Część naszych czytelników zastanawia się, dlaczego piszemy o współpracy fotowoltaiki i pompy ciepła. W końcu instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd głównie latem, a ogrzewania w naszym klimacie potrzebujemy głównie w sezonie jesienno-zimowym i to wtedy będzie pracowała pompa ciepła. Tak jest, przy czym należy zaznaczyć, że nadwyżki energii wytwarzanej latem są odprowadzane do sieci energetycznej, można je odebrać w okresie jesienno-zimowym i wykorzystać m.in. do zasilania pompy ciepła. Trzeba też dodać, że instalacja fotowoltaiczna pracuje przez cały rok. Montaż instalacji fotowoltaicznych przekłada się na oszczędności przez cały rok.

Co zyskujemy dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki i pompy ciepła?

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to gwarancja obniżenia rachunków. Mniej zapłacimy za prąd, mniej zapłacimy za ogrzewanie. Ceny sieciowej energii i ogrzewania w każdym wydaniu (ogrzewanie sieciowe, ogrzewanie kotłem/piecem, gazowe, węglowe itd.) w naturalny sposób zależą od zmian cen surowców. Decydując się na połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła, niemal uniezależniamy się od nieekologicznych źródeł energii. W kontekście ogrzewania warto też wspomnieć o jeszcze jednym dobrodziejstwie korzystania z pompy ciepła. To po prostu wygodne, obsługa systemu sterowania pompy jest na pewno zdecydowanie wygodniejsza niż np. obsługa kotła opalanego węglem. Na koniec jeszcze jedno nawiązanie do kwestii nieekologicznych źródeł energii (jak nasz przykładowy węgiel). Do sieci energetycznej większość prądu trafia nadal z elektrowni węglowych. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, działamy również na korzyść naszego środowiska.